Witéjtaż kòchóni gòscë !

Tym kaszubskim pozdrowieniem zostali powitani wszyscy goście i uczestnicy Konkursu Recytatorskiego „Pòjmë na Kaszëbë”, który po raz pierwszy odbył się w naszej szkole. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Powiatu Słupskiego i Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Słupsku.

Na  zaproszenie do udziału w pierwszej edycji konkursu, którego celem było ukazanie piękna mowy kaszubskiej, odpowiedzieli uczniowie  szkół z Charnowa, Damnicy, Dębnicy Kaszubskiej i Motarzyna. W szranki o zwycięstwo stanęło 27 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej obejmującej uczniów klas I-III i starszej, którą reprezentowali uczniowie klas IV-VIII. Zadaniem każdego uczestnika  było przygotowanie i zaprezentowanie  utworu literackiego napisanego w języku kaszubskim. Komisja  sędziowska oceniała:

  • dobór repertuaru,
  • interpretację utworów,
  • kulturę słowa,
  • ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

W kategorii uczniów klas I-III:

I miejsce: Izabela Korejwo (SP Bierkowo)

II miejsce: Marcin Skóra (SP Charnowo)

III miejsce: Wirkus Nadia  (ZS Motarzyno)

Wyróżnienie: Rojewska Julia  (SP Bierkowo)

Wyróżnienie: Śmietana Lena (SP Bierkowo)

Wyróżnienie:  Kwiecień Maria (ZS Motarzyno)

W kategorii uczniów klas IV-VIII :

I miejsce: Koska Milena (ZSP Dębnica Kaszubska)

II miejsce: Koska Zuzanna (ZSP Dębnica Kaszubska)

III miejsce ex aequo : Braczkowska Jagoda, Formela Hanna (SP Bierkowo)

Wyróżnienie: Słupska Zofia (ZS Motarzyno)

Wyróżnienie: Koperkiewicz Amelia (SP Bierkowo)

Zdobyte nagrody i dyplomy świadczą o dużym sukcesie uczniów  Szkoły Podstawowej w Bierkowie. Można śmiało powiedzieć, że ten egzamin zdali na szóstkę. Do konkursu zakwalifikował się  przewidziany w regulaminie komplet  6 uczniów, z czego 6  zdobyło  nagrody.

To był  naprawdę niezwykły dzień. Wokół widać  było uśmiechnięte, pełne szczęścia dziecięce buzie. Właśnie za to  szczególne podziękowania składamy na ręce naszych niezawodnych rodziców, bez których trudno byłoby zorganizować tak udaną imprezę.  Jesteśmy Wam, Drodzy Rodzice, wdzięczni za wsparcie i życzliwość. Wciąż udowadniacie, że jesteście najlepsi. Dziękujemy!

Prowadzący imprezę uczniowie: Sandra Zębacka i Dariusz Tałan, żegnali gości i uczestników konkursu słowami: „Pamiãtajta ò szkòle w Bierkòwié òb całi rok. Do ùzdrzeniô!”. „Pamiętajcie o szkole w Bierkowie przez cały rok. Do zobaczenia!”.