Byliśmy na Kaszubach!

22 lutego 2020r . grupa uczniów z klas I-VI naszej szkoły w ramach nauki języka kaszubskiego udała się na edukacyjną wycieczkę do Parku Edukacyjnego Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie i Muzeum  Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Zanim jeszcze dzieci weszły do Parku Edukacyjnego ich oczom ukazali się jego pierwsi mieszkańcy – piękne, kolorowe papugi ary, które powitały przybywających jak prawdziwi gospodarze tego miejsca. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia ekscytującego filmu „Wędrówki z dinozaurami” zrealizowanego w technologii 3D, pełnego zapierających dech w piersiach scen akcji, porywających przygód oraz niezwykłych krajobrazów, które na zawsze zniknęły z powierzchni Ziemi.

Podczas zwiedzania dzieci mały okazję zobaczyć pochodzące ze wszystkich kontynentów zwierzęta, które można było  dotknąć, pogłaskać oraz nakarmić.

Wizyta w Parku Edukacyjnym dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i z całą pewnością była wspaniałą przygodą.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego Franciszka Tredera w Kartuzach, w którym uczniowie  obejrzeli kaszubskie stroje, przedmioty codziennego użytku, dziecięce zabawki i instrumenty muzyczne. Dzieci dowiedziały  się, że w kaszubskiej rodzinie każdy według płci i wieku miał określone miejsce do spania oraz zobaczyły jak sprytnie Kaszubi wykorzystywali różne meble do wielu funkcji, np. mebel, który w dzień służył dziewczynce kaszubskiej do odrabiania lekcji, stawał się po rozłożeniu łóżkiem.  Nasi uczniowie mieli też okazję popisać się znajomością piosenki „Kaszubskie Nuty”, którą ochoczo i z radością zaśpiewali na szóstkę. Uwieńczeniem wizyty w muzeum były warsztaty kaligrafii i robienia zabawek z filcu.

Po wyczerpującym dniu  uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną, podczas której   odwiedzili McDonald’s.

Mimo pochmurnego nieba i deszczowej pogody wszystkim dopisywały dobre humory. Do domu wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.  Nie tylko odwiedzili fascynujące miejsca i zdobyli wiele cennych informacji, ale też bardzo miło spędzili czas.