Nasi przyjaciele

Wpisy z tej kategorii

 
Data: 10 kwietnia, 2016

Radość z powrotu …

Radość wszystkich jest ogromna z powrotu do nas z dalekiej Afryki bocianiej rodziny. Porządkują już swoje gniazdo i radośnie klekoczą. To żywa lekcja przyrody, która na bieżąco pozwala uczniom obserwować życie tych chronionych ptaków. Bocian biały jest symbolem polskiej przyrody. Od dawna uważany był przez Słowian za ptaka przynoszącego szczęście. Jest zwiastunem wiosny, a jego gniazdo na budynku – symbolem obfitości plonów dla gospodarza.

Komentarz
p. K. Leończyk

Data: 5 maja, 2015

Witamy w domu

Nasze bociany wróciły na swoje gniazdo. Wszyscy z wielką radością witali te wszystkie, dostojne ptaki. One również powitały nas głośnym klekotem. Ze słonecznej Afryki prylatuje do Polski 45 tyś. par bocianów. Lecą przez Wschodnią Afrykę, omijają Morze Śródziemne i nad Cieśniną Bosfor lecą prosto do nas. Pokonują dziennie ok. 2 tyś. km. Bociany żywią się głownie gryzoniami, rybami i dżdżownicami, a dużo rzadziej łapią żaby. Bociany budują jedne z największych gniazd spośród wszystkich ptaków. Gniazdo może osiągać do 2m wysokości i 1,5m średnicy, ważąc nawet 2 tony. W obejściu szkoły mamy możliwość obserwowania rodziny bocianiej, która już 3 rok przylatuje do nas.

Komentarz
p. K. Leończyk

Data: 26 czerwca, 2014

Ochrona fok – ciekawe spotkanie z wolontariuszem

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu. Gościem był Pan Ryszard Nasiadko – wolontariusz w Międzynarodowej Organizacji WWF  zajmującej się ochroną zwierząt i roślin, którym grozi wyginięcie. Gość opowiedział w jaki sposób znalazł się w tej organizacji i czym się zajmuje. Jego działalność dotyczy zwierząt, które są szczególnie bliskie jego sercu – fokom  żyjącym w naszym Morzu Bałtyckim. Dzięki działalności właśnie takich ludzi, populacja tych zwierząt powiększyła się kilkakrotnie. Po tym spotkaniu uczniowie zadeklarowali, że może w przyszłości też zajmą się taką działalnością. W takim razie –  życzymy powodzenia.

Organizacja spotkania i komentarz
p. D. Szczutkowska